בלוג זוגיות ומיניות » שיפור התקשורת הזוגית
זוג משוחח על הדשא

שיפור התקשורת הזוגית

תקשורת זוגית היא חלק מהותי מכל מערכת יחסים. זו הדרך להכיר טוב יותר את הרגשות והצרכים של בן הזוג. אבל, ברוב המקרים, זה עשוי להיות קשה לדעת מה בן הזוג שלך רוצה או לא רוצה במערכת יחסים.

לחלק מהזוגות יש בעיות בתקשורת למרות שהם ביחד 24/7. הסיבה לכך היא שחלק מהאנשים אינם יודעים כיצד לבטא את הרגשות או הצרכים שלהם כשהם בזוגיות. וכשהם בסופו של דבר מבינים זאת, ההרגלים הרעים הופכים מושרשים מכדי שהם יוכלו לשנות אותם בעצמם.

מערכת יחסים מוצלחת היא דו-סטרי. תקשורת היא המפתח לשותפות בריאה ומאושרת. כאשר זוגות מתקשרים בצורה יעילה, הם מגבירים את ההבנה שלהם זה את זה ולומדים אחד מחוויותיו של זה.

בחלק זה, נדון כיצד זוגות יכולים לשפר את מערכת היחסים שלהם על ידי תקשורת יעילה, מה גורם לבעיות תקשורת במערכות יחסים ואיזה צרכים יש לאנשים בזוגיות.

זוגות ובני זוגם מסתמכים על היבטים שונים של מערכת היחסים כדי לצמוח ולקיים אותו. וכאן התקשורת הופכת להיות מכרעת. זה יכול לעזור לשני בני הזוג להבין טוב יותר זה את זה ולזהות את הבעיות שעלולות להתעורר בעתיד.

הצורך בהקשבה

הצורך בהקשבה הוא היבט חשוב כל כך של מערכת יחסים בריאה. הצרכים, הרגשות והציפיות של בן הזוג שלנו חשובים לא פחות משלנו. אז, אנחנו צריכים להראות לבן הזוג שלנו שאנחנו מבינים אותם היטב על ידי הקשבה להם בקפידה וללא כל הפרעות או הסחות דעת שעלולות להפריע למה שהם אומרים.

זוגות, בין אם נשואים ובין אם לא, חייבים ללמוד כיצד לתקשר ולפתור את הסכסוכים ביניהם. הדבר החשוב ביותר למערכת יחסים בריאה הוא ששני הצדדים ירגישו ששומעים ומבינים אותם.

לכל זוג יש את הצרכים והבעיות שלו בזוגיות אבל אם הם רוצים שזה יסתדר, הם צריכים למצוא דרכים להתמודד עם הבעיות. אנשים נוטים להיות פתוחים יותר כאשר הם מתקשרים עם מישהו רגיש למה שהם אומרים. לעתים קרובות הם ירגישו שלאדם האחר באמת אכפת מהם ואינו שופט אותם. אנחנו יכולים להמשיך לראות את המגמה הזו, שבה אדם אחד מנסה לגרום לשני להשתנות וזה פוגע, ואנחנו נמשיך לנסות ולעשות את זה לזמן מה.

אני חושב שהדרך היחידה שבה נצליח בשיתוף פעולה זה עם זה היא אם נוכל לשנות את הלך הרוח שלנו לגבי המשמעות של להיות ביחד. בזוגיות, לזוגות יש את המחשבות והצרכים שלהם. ייתכן שהם אינם מודעים למחשבות ולצרכים של האדם האחר. חוסר תקשורת יכול להוביל להתמוטטות בזוגיות. במערכת יחסים בריאה, אף אחד לא צריך לצפות מהאדם השני לדעת מה הוא צריך או רוצה שיעשה על מנת לשפר את הקשר. חשוב לספר לבן הזוג מה אתה רוצה שיעשו כדי שהקשר יצליח. תקשורת היא מרכיב חיוני בכל מערכת יחסים. זה נכון במיוחד בנישואין. זה לא סוד שתקשורת בין זוגות הפכה לקשה יותר ויותר עם הופעת המדיה החברתית, והסמארטפונים. תקשורת יכולה להיות קשה במערכת יחסים, במיוחד כאשר אתה מנסה לתקשר עם האדם שאתה אוהב בזמן שהוא לא פנוי לשיחה.

ישנם גורמים רבים ושונים שיכולים לתרום לבעיות בתקשורת. הפשוט ביותר הוא פשוט לא לדעת איך לנהל שיחה עם בן הזוג שלך. גורמים אחרים מורכבים יותר, כמו מישהו שלא מסוגל לדבר על נושא חשוב או שהוא מפחד להיות פגיע. כדי לסייע בכך, קיימות היום אפליקציות רבות בשוק המיועדות לזוגות הזקוקים לעזרה בשיפור כישורי התקשורת שלהם. חלק מהאפליקציות הללו מגיעות עם תבניות והנחיות לנושאי דיון, בעוד שאחרות מאפשרות לך ליצור תרגילים משלך המותאמים במיוחד לצרכים שלך. על מנת לקיים מערכת יחסים מוצלחת, שני בני הזוג צריכים כל הזמן להזדקק זה לזה ולתקשר יותר.

3 טיפים לתקשורת זוגית מוצלחת:

1. דברו על הצרכים שלכם

אם אתה רוצה להראות לבן / בת הזוג שלך שאתה מקשיב, וודא שאתה שואל אותם שאלות לגבי מה הם רוצים להשיג בחייהם. אם בן זוג הוא בעל הישגים גבוהים ואינו זקוק לתמיכה רבה, זה יכול להיות קל להרגיש שאתה לא עושה מספיק בשבילו. אבל אם תשאל שאלות על מה הם היו רוצים להשיג, מה הצורך שלהם בטווח הקצר והארוך בחיים ובאמת תקשיב לתשובות, אתה תקבל תשובות ובכך תשפר את ההבנה ההדדית ואת תחושת החיבור ביניכם.

2. תקשרו יותר

תקשורת היא חלק חיוני בכל מערכת יחסים. חשוב להיות כנה ופתוחה עם בן הזוג ולהביע את הצרכים והרצונות שלך. עם זאת, אנחנו לא יכולים לצפות מהשותפים שלנו לקרוא את מחשבותינו. אם אתה שם לב שיש נתק בינך לבין בן/בת הזוג, נסה לשבת לשיחה על כך.

3. היו מובנים

זה קשה כשמישהו משאיר כל הזמן את הצרכים שלו לא מסופקים, אבל חשוב שהוא ירגיש חלק חשוב מהקשר. כולם רוצים להרגיש מובנים. עם זאת, כדי לנהל מערכת יחסים בריאה, חשוב לא רק להקשיב אלא גם לדבר עם בן הזוג על מה שהוא רוצה. שוחח עם בן/בת הזוג על הדברים שחשובים לך בחיים – גדולים וקטנים כאחד. אם אתה מרגיש משועמם או לא מסופק במערכת היחסים, מצא דרכים לתבל דברים על ידי ניסיון דברים חדשים ביחד או דיבור על הרצונות שלך. זוגות שונים מתקשרים זה עם זה בדרכים שונות. כמה מהשיטות הנפוצות ביותר הן דיבור, הודעות טקסט ומדיה חברתית. הדרך הטובה ביותר לתקשר עם בן הזוג שלך צריכה להיות תלויה בסוג היחסים שיש לך. הצעד הראשון הוא לדבר על מה שמפגיש אתכם בשמחה. זה יכול להיות תחביבים משותפים או אפילו סתם בילוי ביחד. דיבור על רצונות עוזר לדעת מה חשוב לבן הזוג שלך כדי שתוכל להקדיש יותר זמן לדברים האלה. חשוב גם לקיים זמן איכות ביחד ללא הסחות דעת כמו טלפונים או אנשים אחרים בסביבה, כך שתוכלו להתמקד אחד בשני ולא להיות מוסחים מדברים אחרים.

סדנת תקשורת זוגית

סדנת תקשורת זוגית מציגות בפני המשתתפים את העקרונות של תקשורת אפקטיבית ומחברת ומאפשרת להם להתנסות בסוגי תקשורת אלו. המשתתפים מתבקשים לחשוב על הדרך שבה הם מתקשרים עם אחרים וכיצד הם יכולים לשפר את כישורי התקשורת שלהם.

תקשורת חיונית לכל אחד ולכולם. זה מה שעוזר לנו להבין את העולם סביבנו ולקיים איתו אינטראקציה. תחשוב על זה, אנחנו מתקשרים באמצעות מילים, מחוות, הבעות פנים או אפילו צורות אחרות של מדיה כגון הודעות טקסט או סרטונים. עם זאת, אם אנחנו לא מעבירים את המסר שלנו בצורה יעילה לצד השני – זה יכול להוביל לחוויה מתסכלת עבור שני הצדדים. כאן נכנסת לתמונה תקשורת אפקטיבית ומחברת. אחד האספקטים שאפשר לדבר עליו בהקשר זה הוא תקשורת בו-זמנית. למה הכוונה? צורת תקשורת הכוללת שני אנשים המעבירים ומקבלים מסרים בו זמנית. באמצעות הקשבה לשפה המילולית, ולשפת הגוף, שני הצדדים מתקשרים זה עם זה באותו הזמן. לתקשורת בו-זמנית יתרונות רבים:

 • שני הצדדים יכולים להבין זה את זה בקלות רבה יותר ולהיות מודעים יותר לאופן שבו הם מתקשרים
 • זה יכול לגרום לשיחות להרגיש פחות כאילו אדם אחד שולט באחר

סדנאות תקשורת זוגית סוקרות סוגים שונים של תקשורת ומציגות אלטרנטיבה למצב הקיים. דרך חדשה שהמשתתפים מוזמנים לחוות ולהתנסות בה. סדנת תקשורת בוחנת את הדרכים שבהן אנו מתקשרים עם עצמנו ועם אחרים. זו הזדמנות לחקור את הדרכים שבהן אנו מתקשרים וכיצד אנו יכולים לפתח יכולות חדשות בתחום זה.

דוגמאות לנושאים שעשויים לעלות במהלך סדנת תקשורת זוגית:

 1. למידה מה זה אומר להיות חיה חברתית
 2. למידה על סגנון התקשורת האישי שלנו וכיצד זה משפיע על האינטראקציות שלנו עם אחרים
 3. מודעות לגוף ככלי להבעת רגשות, פיתוח הבנה של עצמנו כיצור רגשי
 4. תרגול כיצד ליצור במודע משמעויות שונות למילים – באמצעות תקשורת לא-מילולית

למידע נוסף בקרו באתר השפה המציע מידע רב בכל הנוגע לשיפור התקשורת הבינאישית. באתר תמצאו סדנאות, הרצאות וליווי בכל מערכת יחסים: הורים, זוגות, צוותים, מנהלים, צוותי הוראה ועוד. "השפה מאפשרת יצירת חיבור, הקשבה והבנה ומאפשרת לנו לעצב מחדש מערכות יחסים, המלאות בתחושת שייכות ומשמעות."

מילות מפתח:
 • תקשורת מקרבת בזוגיות
 • תרגילים לשיפור תקשורת זוגית
 • אין בינינו תקשורת
 • איך יוצרים תקשורת
 • תרגילים בתקשורת זוגית
 • תקשורת בריאה
 • הפרעת תקשורת זוגית